» בידור ותרבות » חוויה של קצב ואנרגיה

חוויה של קצב ואנרגיה

מהתרבות השבטית הרחוקה ועד לימינו אנו הנגינה על תופים היא חלק בלתי נפרד מן הנוף התרבותי של כולנו. זה מתחיל בגילאי הילדות שם אנחנו מקבלים תוף מרים קטן ולומדים להכות בו לפי הקצב שאותו מכתיבה הגננת או המפעילה ומגיע עד לרגעים מרגשים של אירועים משמחים כמו חתונה או בר מצווה שאליהם ניתן להוסיף מעגל מתופפים שיוצר את כל העניין ותשומת הלב אל החתן והכלה אשר נכנסים ברוב שמחה וששון אל החופה.

נגינה על גבי תופים היא חלק בלתי נפרד מן השיר של החיים של כולנו ובעוד ישנם אנשים שמעדיפים פסנתר על פני כלי מערכת תופים, ישנה עדיין נוכחות בלתי ניתנת לעצירה של כלי נגינה קדום שמפעם בלב של כולנו ומחבר אותנו אל החיים ואל הטבע של אמא אדמה.

מעגל של רגשות

 

אולי זה נשמע לא הגיוני, אבל דווקא הנגינה על גבי תופים היא זו שמצליחה לקשר ולגשר בין כל הסוגים של האנשים באשר הם. אם נגינה על גבי תופים מתקשר יותר אל משהו שבטי ופראי ונגינה על גבי פסנתר וכינור מתקשרת אל העולם המסודר והאצילי הרי זה מספיק להקשיב אל פעימות הלב של כל אחד מאיתנו על מנת להבין את הקשר העמוק ועתיר השנים של כלי נגינה עתיק זה שמזכיר את הלמות הלב של כולנו ברוגע או בהתרגשות.

יצירה של מעגל מתופפים היא פעולה עתיקה שאותה היה מוביל האדם המכובד והחשוב של אותו השבט ומחבר את כל הקבוצה דרך הנגינה אל אירוע חשוב מבחינה דתית או חברתית. גם היום רגעים מרגשים רבים מועברים במידה רבה על ידי נגינה על גבי תופים מסוגים שונים ויותר רואים את הנגינה מסוג זה בתור דבר שהוא חלק בלתי נפרד מן התרבות בכל מקום בעולם.

אודות שרון קורן