» בידור ותרבות » זמר עברי

זמר עברי

הייתם מאמינים אילו היו אומרים לכם שטרם יציאת כלי התקשורת להמונים, הרדיו והטלביזיה, הדרך להפצה של שירים חדשים בפני קהל רחב הייתה על ידי ערבים של שירה בציבור? שירונים חולקו לקהל שהגיע לאותו הערב ואלה היו מצטרפים אל השירה לאחר מספר פעמים של ערבים כאלה ובמהרה כולם היו מכירים את השירים הללו. לאחר שהרדיו החל לזמר בקולי קולות בכל בית ישראלי, השירים באותם ערבי ציבור לא נסלל יחם ועד עצם יום זה אנשים מתלכדים יחדיו לערב של שירה ממיטב הזמר העברי שנכתב בקום מדינה ועד לשירים שנכתבו בימים אלה.

להתחבר אל השורשים

כולנו רוצים לדעת מהיכן באנו על מנת להבין בצורה טובה יותר את העכשיו ולאן פנינו מועדות. עבור היהודים הקמת מדינת ישראל הוא הדבר שמחזיר אותנו לעבר ומחבר אותנו לעתיד. את החגיגה של אהבת הארץ החלו היהודים בישראל בריקודי עם ובשירה בציבור של מיטב המשוררים שהצליחו ללכוד את הרוח של אותה תקופה מיוחדת ואת הטעם המוזיקלי של מגזרים רבים בעם ישראל.

עד לעצם ימים אלה, ניתן לראות כי שירה בציבור היא חלק בלתי נפרד מן הישראליות והיא מצליחה בכל פעם מחדש  ללכד את כל אוהבי הזמר העברי לערבים רבים של הווי לאומי מהנה ביותר.

זרמים חדשים בזמר העברי

יש אנשים אשר יקראו לשירים אלה שירה ים תיכונית, אבל האמת היא שזוהי שירה עברית לכל דבר ועניין, רק עם השפעות בולטות של העדות שמגיעות ממרוקו, תימן, פרס ועירק. השירים הללו היו מופיעים באירועים משפחתיים שהמשפחות היו חוגגות, וכעת הם נחלת הכלל עם פזמונים שכל עם ישראל מכיר ואוהב לשיר, בערבי שירה בציבור וגם בערבי קריוקי עם מספר מצומצם של חברים ומשפחה.

אודות שרון קורן