» בניה ושיפוצים » עיצוב גינות ציבוריות

עיצוב גינות ציבוריות

להבדיל מגינה ביתית או גינת גג עיצוב גינות ציבוריות מחייב שימוש באלמנטים שונים שמשתלבים עם הסביבה והנוף. כאן אין קו מנחה של עיצוב פנים לבית. עיצוב גינות ציבוריות צריך להתחשב בגורמים רבים כגון ייעוד הגינה, התאמה בטיחותית ועמידה בהוראות הרשות המקומית. בנוסף גם לצמחייה יש חשיבות רבה, בכל עיר או מקום נדרשת התאמה של עיצוב גינות לנוף הכללי וההשתלבות עם הסביבה מבחינת מבנים, כבישים וכדומה.

עיצוב גינות לשימוש משולב

עיצוב גינות מהווה את העיקר בהקמה של כל גינה, הסיבה לכך היא שמירה על העיצוב לאורך זמן ומתן אפשרות לתחזוקה קלה.  אולם כאשר אנו עומדים בפני עיצוב גינות ציבוריות עלינו לקחת בחשבון גורמים נוספים. אחד הגורמים העיקריים הוא המיקום, המיקום של הגינה המיועדת חשוב מאוד, לרוב אם המיקום מקורב לכביש יהיה עלינו לקחת בחשבון גידור או בניית איזור הפרדה בין הכביש לבין המקום שבפועל יהיו אנשים או ילדים. הדבר הבא הוא חלוקת האזורים בצורה חכמה שתאפשר מצד אחת ליהנות מהגינה ומצד שני לספק פעילות לילדים. בגינות כאלו לרוב מתחילים בתכנון החלוקה לאזורים, כאשר  הדגש הוא על אזורי משחק ופעילות כגון מדשאה וכדומה. בנוסף אם מייעדים בעיצוב גינות ציבוריות אזור שמיועד לברביקיו הרי שמומלץ לדאוג לנקודת מים, החשיבות בנקודת מים היא גם מבחינת בטיחות וגם מבחינת נוחות.

עיצוב גינות ציבוריות בחירת הצמחייה

כאשר מתכננים עיצוב גינות הצמחייה היא אחד הדברים שיש לתת עליהם את כובד המחשבה והתכנון. בחירה לא נכונה של צמחיה תגרום למבקרים להימנע מהגעה לגינה ואז אנו מפספסים את המטרה שלשמה הוקמה בכלל הגינה. על כן בחירת צמחיה נכונה מתאפשרת על ידי התייעצות עם מעצב נוף. הסיבה לכך היא שלא כל עץ מתאים לשתילה בגינה ציבורית. אם עיצוב גינות כולל גם מדשאה לרוב היא לא תהיה מדשאה סינטטית אל דשא חי.  לכן לשוב לתכנן את ההשקיה בצורה נכונה ואף לדאוג להכין את הקרקע על מנת ששתילת הדשא תצליח. מומלץ ליצור שבילי הליכה וגישה ובצידי השבילים לשתול צמחי נוי שניתן להחליפם עם חילופי העונות.

 

המאמר באדיבות – כאן בונים ישראל