» בניה ושיפוצים » אדריכלות » תוכנית חוקית של בניה

תוכנית חוקית של בניה

אם מביטים על ארץ ישראל לאורכן של עשרות של שנים בה היא קיימת, רואים בבירור כי היא משתנה ללא הפסקה, ואף ללא היכר בין מה שהיה בתחילת הדרך לבין מה שקיים נכון להיום. יש הרבה כבישים שמחברים בצורה נוחה בין הקצוות של המדינה, יש תשתיות של רכבות ובעתיד אף רכבת קלה שתחבר את כל אזור המרכז, ויש הרבה מאוד בניה של בנייני מסחר ומגורים היכן שרק אשר. אבל, היכן באמת מותר ואפשר לבנות בכלל?

מבצעים שינויים בתבע

לא כל תבע שמתחילה באותה התצורה ממשיכה באותו הכיוון במשך של עשרות של שנים. יש אדמות שהיו מוגדרות עבור חקלאות שהפכו ברבות השנים לאדמה שעליה הקימו עסקים ואפילו בנייני מגורים, וישנם בנייני מגורים שהפכו להיות ישנים ועבור שדרג תחת פרויקטים של פינוי בינוי שהמדינה מאפשרת ומקדמת בשכונות הישנות עם בנייני רכבת שכבר אינם ראויים למגורים.

תוכניות של בניין עיר לא נשארות אותו הדבר לנצח, ועם הרישומים הישנים ישנם גם רישומים חדשים שמראים על שינויי תבע חשובים ומתבקשים. את אלה רואים במיוחד באזורי תעשיה, ובעיריות שבהן ישנה תנופה של בניה וחידוש שמחדשים את פני העיר.

מכינים את הקרקע לשינוי

שינויים מעין אלה לא קורים ביום אחד בהיר. ישנן תוכניות של בניין עיר שבהן מצוין באופן ברור כי תהיה בניה באזור מסוים, אך הדבר עדיין לא התרחש עם פרוצדורות רבות וארוכות שמעכבות עם ביורוקרטיה מורכבת פרויקטים של קבלנים גדולים וקטנים.

איך מכינים את הקרקע המדוברת לקראת השינוי המיוחל? פשוט, על ידי איתור של אדריכל מיומן שבקיא בתחום של אותו הפרויקט, שיודע כיצד לנסח ולשרטט את כל הנדרש עבור בקשה של שינוי תבע שאותו מגישים אל הועדה הרלבנטית בעירייה. אחרי הכל מדובר במסמך שהופך להיות מסמך בעל תוקף משפטי, וזה חשוב לעבוד מול המקצוענים בתחום כדי לקדם את הנושא בלי עיכובים נוספים.

אודות שרון קורן