» בניה ושיפוצים » אדריכלות » כיצד מקימים עיר

כיצד מקימים עיר

בניינים וכבישים נבנים כל העת בכל רחבי ישראל, כולל תשתיות שמתחת לקרקע ואליהן אנחנו לא ממש מודעים. כל היופי והסדר הזה מנוהלים לפי חוקים ונהלים של בנייה ותכנון הבנייה עוד מלפני עשרות של שנים, ואיתם עוד מימי ראשית המדינה הוראה מנדטורית לגבי תבע בכל עיר ועיר.

תוכניות של בניין עיר

עבור כל סוג של עיר, בכל רשות מקומית, בכל רחבי הארץ ישנן תוכניות תבע אשר בהן למעשה מצוין כל מה שנמצא וכל מה שעתיד להיות על כל השטח. תוכניות אלה נקראת בראשי התיבות שלהן תבע, שזה אומר תוכנית בניין עיר, ועם התוכניות הללו מעדכנים את השימוש של כל קרקעות המדינה באופן מסודר עם מסמך שהוא מסמך בעל תוקף משפטי. תוכניות שכאלה מעוגנות לפי חוק תכנון ובנייה משנת 1965, ושם ניתן למצוא בין כל יתר הסעיפים גם את המידע לגבי מה זה תבע והמשמעות שלו מבחינת אופן השימוש בקרקעות המדינה.

אל מי פונים בעניין תבע

אדם מן השורה בהחלט יכול לעיין בתוכניות של בניין בכל עיר ועיר, אבל, בסופו של דבר מי שמבצע שינויים בקרקעות המדינה ומבקש היתר לבצע כל סוג של שינוי או שימוש חייב לפנות בצורה רשמית עם מסמך הכתוב באופן הנדרש החל משרטוט ועד לכל אחד מן הנספחים הנדרשים אף הם עבור שינוי של תב"ע. את המסמכים הללו עורכים בחברת אדריכלים שבקיאים בזה הנושא, ומעבירים לאישורה של ועדת תכנון ובנייה שאחראית על האזור הספציפי שתחתיה ברשות המקומית. עבור מי שאינו בקיר ואינו יודע מה זה תבע, כל סוג של מידע מקצועי יהיה לא ממש נהיר, אולם כל בעלי המקצוע שכבר עוסקים בנושא בצורה ישירה או עקיפה מכירים ויודעים את כל הנהלים והחוקים בכאלה עניינים.

אודות שרון קורן