» משפט » דיני משרד הביטחון » לא מגיעים אל כלא צבאי

לא מגיעים אל כלא צבאי

הצבא הוא המקום שאליו יגיעו באופן של ברירת מחדל הרוב המכריע של הצעירים שהגיעו אל גיל הגיוס בארץ. הצבא הוא הדבר הזה אשר מחזק את המדינה שנמצאת במקום שסובב מדינות עוינות ומחייבות שימוש בלתי פוסק בכוח הצבאי הזה על היחידות השונות שלו כדי לשמר סוג סטטוס קוו בטוח שבו המדינה תוכל להתקיים ולתפקד באופן נוח ככל האפשר.

מה קורה כאשר ההתנהלות בצבא היא כזו אשר לא עולה בקנה אחד עם האופי או הרצונות של החייל? יש מקרים שונים שמגיעים אל הכלא הצבאי, וכלא הוא מקום קשה שלא כל מקרה אכן צריך להגיע אליו. איך יוצרים סיטואציה שונה? סיוע של עורך דין צבאי יכול לשנות את תוואי אותה המפה.

 

סוגים רבים של עבירות

אנשים לא ממש מבינים את זה, אבל האנשים אשר יושבים בכלא צבאי הם כאלה שלא בהכרח ביצעו רק עבירה מסוג מסוים. יכול להיות שם חייל שסירב להתגייס בכלל, חייל שנחשב בתור עריק משירות מילואים וחייל אחר שפשוט רוצה להתגייס ליחידה מסוימת כאשר הוא הוקצה בכלל ליחידה שונה.

המקרים אשר מגיעים אל מפקד הכלא הם מאוד מגוונים, ולא בכל מקרה מדובר בחייל שעבר עבירה של אחזקה או שימוש של סמים או עבירה של אלימות, לפעמים זה חייל שעבר על החוקים של הצבא עצמו ועל הוראות הצבא בתור פקוד שחייב להישמע לכל ההוראות השונות שם.

עדיין, התחנה האחרונה היא המעצר, והמקום הוא לא מסביר פנים בכלל, ואף מביא את האנשים אל מצב קיצון שבו הם לא יודעים איך הם יתפקדו בכלל. כאן זה חשוב להיעזר עם עורך דין צבאי על מנת להתקדם אל עבר קיצור הזמן הלא נעים בכלא, והמעבר אל ענישה שהיא אולי יותר קלה.

אודות שרון קורן