» משפט » דיני ירושה » דואגים להשאיר משהו מאחור

דואגים להשאיר משהו מאחור

זה אולי נראה רחוק היום הזה שבו מתים, אבל בסופו של דבר הכוח של הנעורים חולף לו וכולם אט אט מזדקנים. יש כאלה שמזדקנים בחן ונראים צעירים מכפי גילם ויש כאלה שנראים בדיוק כי שהם בגיל אבל מרגישים לחלוטין יותר צעירים, וכך גם הם מתנהגים.

המוות הוא במרחק של פסיעה, וכאשר שום דבר אינו בטוח כפי שהוא באמת נראה, זה חשוב להבין את זה ולחיות את החיים במלואם, לצד הכנה של דבר קטן אבל גדול בחשיבותו שנקרא בשם "צוואה". זה אולי מרגיש כמו משהו מנותק מהתחושה הזו של החיים, אבל הכנה מוקדמת של צוואה מאפשרת להתקדם בידיעה כי הכל ידוע וברור, במידה והמוות יפתיע ויגיע מוקדם מכפי הרצוי אל כל אדם לביקור. מי יודע מה עובר אל מי שעדיין נותר לו בחיים בקשרי דם?

 

למה בכלל צריכים מסמך כזה

אם הרי החוק כבר מכיר בזכות של צאצאים על נחלת ההורים שלהם או בזכות של בן או בת הזוג לרשת את מה שנותר לאחר שזה שהיו נשואים אליו נפטר, למה עדיין אנשים טורחים להכין צוואה אם על ידי סיוע של עורך דין ואם על ידי הכנה עצמאית? כי החוק הוא לא בהכרח הדבר הזה שלפיו האנשים בעלי הרכוש רוצים כי מה שנותר מאחוריהם יועבר אל האחרים.

לפעמים החלוקה היא בכלל אינה ליורשים החוקיים, ואם היא אכן כך, יכול מאוד להיות כי בעלי הרכוש מעוניינים לחלק את כל אלה באופן שונה ולאו דווקא באופן שמתחלק בין כולם בחלקים שווים. הכנה של צוואה שבה הכל מפורט באופן הכי נהיר מאפשר לכל אדם להוריש את מה שיש לו ליורשים הכתובים לפי הדברים הכתובים.

אודות שרון קורן