» משפט » חוק ומשפט כללי » חתימה אחת מעל כולם

חתימה אחת מעל כולם

מדינת ישראל היא כזו שבה כל אמא גאה ברגע בו הילד שלה סיים לימודים של עריכת דין או לימודים של רפואה. ככה זה בארץ, ההורים שמחים כי הילדים מכוונים הכי גבוה שאפשר, ועם המוח היהודי החכם זה בהחלט דבר שהוא בר השגה.

מה מכל זה נוצר? רשימה ארוכה של עורכי דין שחלקם עוסקים במקצוע וחלקם לא ממש, אולי בדרך עקיפה, וחלק אחר לוקח את התואר ואת ההתמחות אל עבר השלב הבא, אם על ידי הקמה של משרד עורכי דין מכובד ואם על ידי התקדמות עם עמידה בתנאי הסף של חוק הנוטריונים וקבלה אל הרשימה מכבודת למדי של נוטריונים שקיימים בארץ ויכולים לחתום על גבי מסמך בתחושה של גאווה. לא כל אחד יכול להיות עורך דין עם תנאי סף שנעשים קשים עם הזמן, ולא כל אחד יכול להיות נוטריון עם תנאי סף מורכבים עוד יותר מאלה של עריכת דין לתואר.

 

המשמעות של חתימת נוטריון

אולי העובדה כי עורך דין חתום על גבי מכתב היא כזו אשר מעוררת הדים ויכולה לגרום גם לחברה הכי אדישה פתאום לזוז לכדי תנועה, אבל עם כל כך הרבה עורכי דין אשר קיימים נכון להיום בארץ זה די משאיר מקום לספק לגבי עוד עורך דין שמראה את שריריו ולא בהכרח יודע לפעול במצב הנדרש.

לעומת זאת, כאשר נוטריון חותם על גבי מסמך, הוא לא עושה זאת על גבי כל סוג של מסמך כי אם על גבי מסמכים שעבורם נדרשת עבודה של אימות ובדיקה מעמיקה שכן האישור שניתן על ידי חתימת נוטריונים הוא כזה שיש לו ערך משפטי ממש כמו מסמך שהובא אל בית המשפט ואושר לו שם.

אודות שרון קורן