» בריאות » עושים ברית מילה

עושים ברית מילה

התאריך הזה שבו צריכים לערוך ברית מילה הוא די קבוע, ונעשה ביום השמיני ללידת בן זכר בקהילה היהודית בארץ ובעולם. למעט מקרים חריגים ההורים הטריים יצטרכו לארגן אירוע גדול או קטן, בו הבן הזכר יצטרף אל יהודים לכל אורך ההיסטוריה עם חיתוך העורלה.

 

טקס שקיים אלפי שנים

ישנם כאלה אשר יאמרו כי מדובר באקט שהוא מאוד פגאני ולא ממש מתאים אל הלך הרוח המודרני היום שבו מנסים לחנך על ערכים דמוקרטיים שוויוניים וללא מעשים אלימים. אולם, האקט הזה של חיתוך העורלה אצל תינוקות הוא כזה אשר השתמר בצורה יוצאת דופן כמעט במשך של אלפי שנים, מהעת בה היהדות למעשה נוצרה.

זהו אקט שאותו מבצעים בצורה שאינה קשורה ליהדות עם עולם שלם של מחקרים רפואיים לגבי התועלות בחיתוך העורלה, וזוהי פעולה אשר מחזקת את הקשר שבין האלוהים לאדם ובין האדם לקהילה היהודית שאליה הוא נולד. מן הרגע בו תינוק זכר נולד ועד ליום השמיני ללידה, ההורים מחפשים אחר מוהל מומלץ שיוכל לבצע את המשימה המאוד חשובה.

 

מקצוע וותיק ומאוד מכובד

קודם כל יש להבין כי מדובר במעין פרוצדורה רפואית שעבורה צריכים להיות בעלי יכולת לצפות בדם ולבצע את החיתוך הנדרש באופן מדויק. דבר זה אומר כי ההכשרה היא לא רק עיונית אלא בין היתר, מעשית, כאשר לאחר ההבנה מה צריך להיעשות והצפייה במוהל מיומן, עובר המוהל המתמחה לבצע את החיתוך בעצמו תחת ההשגחה של אותו מוהל עד להכשרה המלאה.

ההורים המרוגשים די צודקים כאשר הם מבקשים לאתר מוהל מומלץ שיש לו ניסיון רב שנים בביצוע התהליך הזה, כאשר המוהלים עצמם הם כאלה שכל הזמן רצים מברית מילה אחת לאחרת ועושים מצווה מאוד חשובה שאמורה להיות ללא שכר. ההורים מעניקים את השכר בתור מתנה למוהל במעטפה, בדומה לנעשה עבור הרב שמקדש חתן וכלה.

אודות שרון קורן