» כללי » לחדש בסטייל

לחדש בסטייל

פרויקטים של פינוי בינוי נועדו כדי לשפר את חייהם של התושבים ולייפות את פני המדינה, תוך כדי רווח לקבלן. רווח לכולם? אז למה זה לא כזה קל

הפרויקט שאמור לשנות את פניה של מדינת ישראל לטובה כבר נמצא בעיצומו זה מספר שנים. אין זה סוד שבישראל יש הרבה מאוד מבנים ישנים, שנבנו בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, אשר מהווים סכנה בטיחותית ובנוסף, גם מכערים מאוד את פני הערים. המדינה, בעזרת פרויקט פינוי בינוי ותמ"א 38, מנסה לשנות את התמונה ולגרום למצב בו הפרויקטים של שיפור פני הערים יהיה רווחי לכל הצדדים.

פרויקט פינוי בינוי עובד בצורה פשוטה מאוד. הקבלנים, שמקבלים אישור ודחיפה מהמדינה, פונים לדיירים של בניינים ישנים ומציעים להם להרוס את הבניין ולבנות במקומות בניין חדש. זה בניגוד לפרויקטים של תמ"א 38, שם הקושי הוא אחר, מכיוון שמדובר בשיפוץ שבמסגרתו האנשים נשארים בדירות. לאחר הבקשה, צריכים להחליט הדיירים האם הם מוכנים לביצוע השיפוץ שבסיומו הם מקבלים בית חדש לחלוטין.

הקאץ' הוא שהם צריכים לעזוב את הבית לתקופה מאוד ארוכה ולחיות בשכירות או אצל משפחה. יש הרבה מאוד בעייתיות בעניין הזה, מכיוון שבהרבה מקרים מדובר בקהל מבוגר או בדיירים שוכרים שלא מוכנים לפנות את הדירה. לפי החוק, יש צורך ברוב של 80 אחוזים, וזה משהו שלא פשוט כלל להשיג.

חששות מובנים

הקבלן מצידו, מקבל היתר לבנות עוד מספר דירות בבניין ולמכור אותם ברווח. המדינה מרוויחה בכך שהבניין מתחדש והמבנה מתחזק בהתאם לתקנות החדשות והוא אינו נמצא בסכנת התמוטטות במקרה של רעידת אדמה.

למרות המצב הזה, בו כולם מרוויחים, יש הרבה חששות מכיוון כל המעורבים. לא כל הקבלנים עושים עבודה טובה או לפי הלו"ז, הדיירים לא תמיד ממלאים את חלקם בעסקה והמדינה היא די פאסיבית בכל הנוגע למיקרו. לכן, חשוב מאוד מכיוון כל הצדדים לחתום על הסכמים טובים שנבדקו על ידי עורכי דין ולעשות הכל על פי חוק.

אודות ארנון פרידר