» בניה ושיפוצים » תמ"א או פינוי בינוי

תמ"א או פינוי בינוי

אם מביטים היטב מסביב, רואים עד כמה הערים הולכות ומשתנות עם בנייה רבה אשר מתבצעת בכל האדמה הריקה שעוד קיימת לצד השינויים אשר מתרחשים להם באופן איטי אך יציב בכל האזורים הישנים שבהם יש לא מעט בניינים מאוד ישנים.

חלק מן הפרויקטים הללו הם בחסות ההתחדשות העירונית, שבה חלק מן הקבלנים מבצעים פרויקט פינוי בינוי וחלק אחר מבצע פרויקטים של תמ"א 38 בעיקר בנופים היותר וותיקים שקיימים בכל עיר ועיר. דבר זה מביא לא מעט וועדי בתים אל ההתלבטות בין שני אלה, וכדי להגיע לכדי החלטה צריכים קודם כל לדעת ולהבין על מה בדיוק מדברים.

 

איך יודעים מה עדיף

פרויקטים של פינוי בינוי הם כאלה אשר ידועים בעובדה כי בהם מפנה הקבלן בהסכמה כמובן את כל הדיירים מן הבניין שבו עד כה הם היו מתגוררים, ולאחר תקופה שבה הורסים את הבניין הישן ומקימים בניין חדש מקבל הקבלן את טופס האכלוס, שאיתו יכולים להחזיר את הדיירים הללו אל פרויקט פינוי בינוי כאשר הוא מוכן.

פרויקטים של תמ"א 38 מכירים יותר בתור כאלה שבהם משדרגים בניין ישן קיים, עם חיזוק היסודות מפני רעידת אדמה בלבד, או הוספה של דברים נהדרים שמשדרגים את הבניין כמו מעלית, לובי מפואר, ממ"ד ומרפסת גם. אנשים לא ממש יודעים כי תמ"א קיים בסוגים שונים, וכי יש תמ"א 38 2 "תמ"א 38 3 ותמ"א 38 4. המדינה כל הזמן מוסיפה ומשדרגת את כל אלה מן המטרה לזרז עד כמה שיותר את ההתחדשות העירונית, לא רק כדי שהערים תיראנה יותר טוב, אלא גם עבור יצירה של בניינים בטוחים למגורים בעת רעידת אדמה ובאופן רגיל.

אודות שרון קורן