» כללי » עושים צדק

עושים צדק

העבודה של בג"צ היא להוציא את הצדק לאור במקרים של אזרח פשוט כנגד גופים רשמיים

אפשר להגיד שבהרבה מקרים, בג"צ הוא סוג של כלב שמירה של הדמוקרטיה לא פחות מהעיתונות. התפקיד של בג"צ הוא להיות חזק מול הגופים הממשלתיים הכי חזקים בארץ כמו הממשלה, המשטרה, בית המשפט ועוד. בג"צ הוא גם המוצא האחרון של האדם הפשוט כדי להתמודד מול עוולות שנעשו לו על ידי גורמים מדיניים רשמיים.

העוולות יכולות גדולות וקטנות כאחד, ממתן איסור לא צודק לבנייה בבית, דרך התעמרות של שוטר או סוהר ועד קנסות שקשורות למיסוי. כל אחד יכול להגיש עתירות לבג"צ ולנסות להוציא את הצדק לאור. עם זאת, בג"צ הוא גוף לא פשוט בעצמו ולכן, כאשר מחליטים לעתור, צריך לעשות זאת בעזרת אנשי מקצוע איכותיים.

יש כיום עורכי דין שמתמחים בעבודה עם עתירות לבג"צ אשר יכולים לייעל מאוד את כל התהליך ולעזור לאדם הפשוט להשיג את המטרה שלו. ברוב המקרים, מדובר בהחלטות הרות גורל מבחינה אישית, כמו צווי הריסה או גביית ארנונה מוגזמת ושלא בהתאם לחוק. נהוג לחשוב שהרשויות המקומיות לא מבצעות טעויות, או שהגורמים הרשמיים הם ישרים כסרגל, אך לא תמיד זה המצב.

להגן על זכויות האזרח

יש הרבה מאוד מקרים של טעויות מכיוון גורמים רשמיים, בטעות או שלא. כיום, כאשר להרבה אנשים יש מצלמות, אנחנו רואים הרבה מאוד פעמים בהם גורמים רשמיים מבצעים עוולות ובעזרת בג"צ אפשר לגרום להם לשלם על מעשיהם ולהוציא את הצדק לאור.

זכויות האזרח הבסיסיות צריכות להיות טריוויאליות לכולם, אך לעיתים לא כזה הוא המצב. אנשים בגופים רשמיים לעיתים מנצלים את כוחם ורומסים את אותם זכויות. עתירות לבג"צ מאפשרות להוציא את הצדק לאור ולהביא להסדרה של המצב על ידי הסמכות המשפטית הגבוהה ביותר שיש למדינת ישראל להציע לאזרחיה כנגד הרשויות.

אודות ארנון פרידר