» יהדות » יהדות כללי » טקס ברית המילה

טקס ברית המילה

ברית מילה היא הרבה יותר מאשר מילה. טקס ברית המילה נועד להיות אירוע דתי ורוחני ולא סתם אירוע כירורגי או חברתי. ההווה של ברית הם התינוק, אמא, אבא, אחים, סנדק שנבחר והזמין משפחה וחברים. הטקס נערך על ידי מוהל מוסמך והוא משותף עם ההורים, הסנדקים סבים וסבתות, ויתר משפחה וחברים קרובים.

במהלך הטקס מקבל התינוק שם עברי. השם נבחר באופן מסורתי לכבוד בן משפחה שעבר. השם הוא בדרך כלל השם העברי של אותו בן משפחה או מתחיל באות זהה של האלפבית. אולם, בזמנים המודרניים הללו רבים הם ההורים אשר בוחרים את השמות של הילדים שלהם מתוך בחירה אישית לגמרי, וללא בחירה שנובעת מן הצורך לכבד את בני המשפחה הבוגרים יותר.

 

בשירות המארח ירצה לספק כיפות (כיסוי ראש) עבור אלה שרוצים לחבוש אותן. הטקס מתקיים ביום השמיני להיוולד התינוק הזכר. טקס זה מתרחש לעתים קרובות בבוקר כאשר היום היהודי מתחיל בערב של היום הקודם. לדוגמה, אם הבן שלך נולד ביום שלישי בלילה, ברית שלו תהיה לוח הזמנים של יום רביעי בשבוע הבא.

המילה בפועל לוקחת פחות מדקה או שתיים על ידי מוהל מוסמך נבחר, והתינוק מקבל חיתול ספוג ביין כדי לעזור עם הכאב. אמא וכל האורחים האחרים, יכולים לבחור לעזוב את החדר. התינוק מוחזק על ידי סבו מצד אביו של התינוק ומפקח על ידי הסבא מצד האם. לאחר מכן, הסבתות מתבקשות לעזור לנחם את התינוק.

בעוד רבים נוטים לבחור עריכת מסיבה גדולה עבור ברית מילה, אחרים מעדיפים אירוע קטן, פרטי עם נוכחות מיידית רק המשפחה. לכל הפחות תזדקק לכיכר לחם או לחם אחר (או שניים אם זה שבת או חג), יין כשר וגביע לקידוש.הארוחה לאחר ברית מילה נחשבה לסעודת מצווה, ארוחה עם מעמד קדוש.שכן, פרט לתינוק, זהו טקס משמח ומפואר, החוגג את אחת המסורות העתיקות ביותר של היהדות.

אודות שרון קורן