» משפט » דיני משפחה » נשואים או ידועים?

נשואים או ידועים?

כולנו רגילים אל המעגלים הקבועים הללו של החיים שכוללים את הסיום של 12 שנות לימוד, כניסה אל השירות הצבאי, יציאה אל טיול לאחר הצבא, מעבר אל לימודי השכלה גבוהה, חתונה, הבאת ילדים והלאה…ככל שהשנים חולפות אנחנו שמים לב כי כל מה שהיה בגדר נורמה כבר מתחיל לעבור שינוי מהותי, כאשר ישנה כמות הולכת וגדלה של זוגות שמסיימים את הנישואים, זוגות אשר כלל לא נישאו ומקימים משפחה וזוגות שמחליטים לחיות יחדיו מבלי להביא ילדים כלל וכלל. הגיוון נעשה כה רב עד כי מערכת החקיקה לא מצליחה לעמוד בכל השינויים הללו, ובתווך הזהה של זוגיות משתנה ישנו עניין הזוגיות שכבר אינה דומה למה שהיה נהוג בעבר ומצריכה הסכם ממון ידועים בציבור עבור כל מי שהעתיד חשוב עבורו.

 

מתחלקים שווה בשווה

אף אחד באמת לא יכול לחזות את העתיד. האם אדם לפני מאה שנה היה יכול להעלות בדעתו כי תהיינה מדינות אשר יאשרו מבחינה חוקית לשני בני אדם מאותו המין להינשא? האם ההכרה הזו כי אדם נשוי הוא דבר שאולי צריך לפסוח מן העולם או לקבל אליו תכנים הרבה יותר שונים מבעבר תהפוך להיות דבר שבולט גם בחוקי כל מדינה דמוקרטית? אומנם רב הנסתר על נגלוי מהבחינה של הישרדות בקשרים זוגיים לאורכה של תקופה, אולם מהבחינה המשפטית ישנם דברים שאליהם צריכים להיות מודעים.

מה שהזמן מביא אל כולנו הוא שינוי לצד הישארות דברים רבים באותה המתכונת, וללא עוגן משפטי חזק מוצאים את עצמם זוגות רבים עם הצורך לבצע השלמה על ידי יצירת הסכם ממון ידועים בציבור בצורה רשמית, ובכך להותיר את העתיד שלהם בטוח ללא כל קשר אל מה שאולי ישתנה ועם הרבה קשר אל כל מה שככל הנראה נותר בעיניו.

אודות שרון קורן