» בריאות » מונעים פצעי לחץ

מונעים פצעי לחץ

יש אנשים אשר על מנת לנייד את עצמם ממקום אחד לאחר זקוקים לסיוע של אדם אחר עם או ללא כסא גלגלים, בעוד שישנם כאלה אשר יכולים להסתדר בצורה די טובה עם הנעת כסא הגלגלים בכוחות עצמם אם בצורה ידנית או עם הנעה חשמלית של הכסא עצמו.

מה המשותף לכל אלה? הישיבה הארוכה הזו על גבי כסא גלגלים כאשר המצב הזה של ישיבה הוא אינן דבר בריא כלל וכלל, ולמעשה, יכול יצור מצבים יותר מסובכים הלאה מבחינה רפואית עם היווצרות של פצעי לחץ בעיקר באזור של הטוסיק. מכיוון שעבור פצעי לחץ בטוסיק טיפול הוא קשה יותר ממניעה עצמה, זה רלבנטי לשים לב לכל הפעולות שיכולות לקדם את הבריאות בעניין זה.

 

חבישה וטיפול מונע

לפני שמגיעים אל מצב של פצעי לחץ טיפול מונע יכול לסייע לחיות חיים טובים ובריאים כל עוד שומרים על זרימה הדם והורדת הלחץ הזה על גבי אזור אחד ספציפי, שהוא הישבן. איך ניתן לעשות את זה כאשר אין כל ברירה מלבד לשבת על כסא הגלגלים כי לא ממש יכולים להגיע אל סיטואציה של עמידה? קודם כל חייבים לוודא כי הכסא עצמו הוא מתאים מבחינת מידות ומבחינת תמיכה נכונה לגוף האדם אשר נמצא ישוב עליו, ממש כפי שמתאימים מזרון אורטופדי לאדם שאינו בקו הבריאות.

דבר שני יש להפקיד ולשנות את התנוחה על ידי מעבר אל מצב של שכיבה, מעבר אל כורסא ויצירה של סדרת תנועות שיכולות לסייע להזרים את הדם ולשחרר את הלחץ על האזורים השונים של הגוף , וביניהם גם הישבן. את כל אלה ניתן לקבל על ידי ייעוץ מקצועי שניתן בפגישה עם הרופאה המטפלת או אפילו על ידי האורטופד שהתאים את כסא הגלגלים מלכתחילה.

אודות שרון קורן