» משפט » דיני משרד הביטחון » חוק שירות וביטחון

חוק שירות וביטחון

בארץ ישראל הקטנה זה ברור כי המדינה חיה נושמת ובועטת הרבה בזכות הצבא החזק שהקימה לעצמה. הצורך בצבא הוא ממשי ומכיוון שלישראל ישנם גבולות שאליהם מגיעים כל העת שונאים שלה שמחפשים כיצד להשמיד אותה מעל פני הארץ, ישנו חוק שירות וביטחון אשר קורא לכל הצעירים שהגיעו אל גיל 18 להתייצב בבסיס של קליטה ומיון ולהחל את תהליך הקליטה שלהם בתור חיילים והפרידה מהחיים האזרחיים למשך תקופה של שירות חובה פעיל.

מה קורה כאשר ישנו מקרה של השתמטות מצה"ל בישראל? מעבר לכתם שנוצר בחיים האזרחיים, זו בהחלט יכולה להיות בעיה שעליה משלמים את המחיר בצורה של פעילות המנוגדת לחוק. האם יש דרך להימנע ממקרה של משפט צבאי ולקדם את העניין בצורה שמאפשרת מינימום של פגיעה באדם אשר מואשם בביצוע של מעשה השתמטות מצבא ההגנה לישראל? קראו את הדברים החשובים הבאים.

יש חריגים לחוק

במדינת ישראל זה ברור כי ההרכב של קבוצות שמשתייכות אל זרמים שונים של דבקות בדת היהודית יכול ליצור בעיות רבות, ואחת מן הבעיות הללו קשורה אל המערך של הגיוס לצבא הגנה לישראל. בעבר צעירים מהמגזר החרדי היו מתחמקים מהשירות הצבאי בשל היותם חרדים, ובנות שמצהירות יכלו להימנע מכניסה אל בקו"ם בצורה גורפת לאחר התייצבות ברבנות והעברת הפרטים הלאה לאישור ביטול חובת השירות הצבאי.

 

כיום? כל הנושא של הצהרה אצל דתיות מועבר לבדיקה רצינית יותר, וגם צעירים המשתייכים למגזר החרדי נקראים לבצע את החובה שלהם כלפי המדינה, עם אישום של השתמטות מצה"ל במידה ולא יעשו כן. האם בכל מקרה יחול עניין השתמטות? רק היכרות מעמיקה עם החוק והשינויים שחלים כל העת בו יכולים לקדם את הדרך הכי טובה לצאת מאישום שכזה.

אודות שרון קורן