» תיירות » מהי מחלת גבהים ומה עושים כאשר מופיעים התסמינים

מהי מחלת גבהים ומה עושים כאשר מופיעים התסמינים

מחלת גבהים היא נושא מאוד רציני, מטיילים העולים לגובה מתבקשים לגלות ערנות לתסמינים, הערנות הזו שלכם, ההיכרות עם התסמינים והיכולת לייצור קשר בשעת מצוקה בכדי להזעיק עזרה או להתייעץ עם גורם מקצועי, תוכל להציל חיים.  אם יש ברשותכם מכשיר איתור לוויני למטיילים כדאי לייצור קשר ולדווח על המקרה, מכשיר איתור לוויני למטיילים יוכל להציל את חייכם שלכם במקרה של מחלת גבהים או חיים של אחרים.

מהי מחלת גבהים?

מדובר במחלה העלולה להופיע בגבהים של 2500 מטר מעל פני הים ויותר. התסמינים מושפעים מהעלייה בגובה, כאשר מדובר בעלייה מהירה בגובה ושהות ממושכת בגובה ישנו סיכון גבוה יותר להחמרת התסמינים. שימו לב, אם חליתם בעבר במחלת גבהים אתם נמצאים בסיכון להתפתחות חוזרת של מחלת גבהים, הקפידו להיערך בהתאם עם מכשיר איתור לוויני למטיילים בכל טיול.

תסמינים של מחלת גבהים

המקרים הקלים יבואו לידי ביטוי בכאבי ראש, בחילות, עייפות, חוסר תיאבון, חולשה וקושי לישון, התסמינים מופיעים כ-6 שעות לאחר העלייה לגובה. המקרים הקשים יותר מתפתחים לבצקת ריאות, קוצר נשימה, שיעול, בצקת מוחית, הזיות ואבדן הכרה.

איך אפשר למנוע את המחלה ולצמצם את הסיכויים לחלות בה?

עליכם להקפיד להכין את הגוף לקראת העלייה בגובה אליה מלווה אוויר דל בחמצן. מספר ימים טרם העלייה לגובה כדאי כבר לשהות במקום גבוהה, את העלייה בגובה יש לבצע בצורה הדרגתית. בכל לילה תעצרו ללינה בתחנה גבוהה מ-600 מטר לכל היותר בהשוואה לתחנה הקודמת. במהלך הטיול עליכם להקפיד לשתות הרבה ולהגביל את ביצוע הפעילות הגופנית בגובה.

הקפידו להצטייד עם מכשיר איתור לוויני למטיילים לשעת צרה, במקרה של חשש מפני מחלת גבהים יש לייצור קשר עם גורם מקצועי ולקבל המלצות בהתאם. ישנה תרופה למחלת גבהים אך כדאי להשתמש בה רק תוך התייעצות עם רופא.