» לימודים » חינוך ילדים » אסטרטגיות למידה שילדים אוהבים

אסטרטגיות למידה שילדים אוהבים

חומר הלימוד עמו מתמודדים הילדים בבתי הספר אינו תמיד קל להבנה, הילדים מתקשים לעתים בהבנת תכנים ודרכי חשיבה, הדרך הנכונה ביותר לסייע להם להתמודד עם הקשיים היא אסטרטגיות למידה יצירתיות. אם הילד אינו מצליח בחשבון או בהבנת הנקרא אין כל סיבה להרים ידיים, כל שעלינו לעשות הוא לחשוב מחוץ לקופסה, לפנות לאנשי מקצוע ולמצוא אסטרטגיית למידה אחרת מזו של משרד החינוך.

חשוב מאוד להבין כי גם ילדים אינטליגנטים ללא כל הפרעות למידה נתקלים בקשיים, יהיו מקרים בהם הם יקלטו במהרה את חומר הלימוד ומקרים בהם הם מתקשים בהבנה. אנו ממשיכים לפתח כישורי למידה לכל אורך חיינו, יהיו מקרים בהם הלמידה היא ספונטנית מול מקרים בהם עלינו ללמוד מגורם מלמד חיצוני. אסטרטגיות למידה באמצעותן הצלחנו ללמוד בעבר אינן בהכרח מתאימות גם בהווה, הלמידה היא מסע מרתק אל הלא נודע, לעתים נתקדם במהרה קדימה ולעתים נחזור כמה צעדים אחורה.

אסטרטגיות למידה לתרגול זיכרון

מיומנות הזיכרון חשובה מאוד להתפתחות של יכולות ותהליכי למידה אחרים, הזיכרון נחוץ לנו בשגרה. אנו המבוגרים נעזרים בשירותי יומן ותזכורות בכדי להתגבר על קשיי הזיכרון. ילדים המתמודדים עם קושי בזיכרון מתקשים בהעתקת טקסטים ומעקב אחר שורות בטקסט. הקושי הזה גורם לילד לבצע משימות בצורה חלקית או איטית.

 

הילדים האלו מתמודדים עם ביקורת מצד הצוות החינוכי, לעתים הם מואשמים בעצלנות. במקרים רבים הילדים האלו דווקא מתאמצים מאוד ועושים כל מאמץ להצליח ללא יכולת להצליח. הבשורה הטובה היא שאפשר לעזור לילדים האלו להתמודד עם הקושי עם אסטרטגיות למידה מתאימות. הצעד הראשון יהיה אבחון הקושי ואיתור אסטרטגיות למידה מתאימות, ייתכן כי יהיה עלינו לנסות מספר אסטרטגיות עד לשלב בו נמצא את המתאימה ביותר.