» בניה ושיפוצים » מבררים על בית חדש, תקראו כאן מה חשוב לבדוק

מבררים על בית חדש, תקראו כאן מה חשוב לבדוק

כידוע ישנם כמה מאורעות משמעותיים בחיים כגון, חתונה, לידה ואחד האירועים המשמעותיים יותר הוא השלב שבוא אתם מחליטים לרכוש בית. בדק בית בא לתת מענה על הצורך או נכון יותר לומר על החשש שיש לכולנו בעת הרכישה. בדק בית נותן לנו מענה מושלם בהכרת הנכס טרם רכישתו. ואין הכוונה להכיר את חלוקת החדרים אלא להבין מה מסתתר מתחת לאריחים ומאחורי הקירות. בדק בית מאפשר לנו להבין שככל שנקבל יותר מידע כך מובטח לנו שהרכישה שלנו תהיה יותר איכותית.

איך יתכן שצריך בדק בית לבית חדש

הטעות הרווחת אצל לא מעט אנשים היא שאם קונים משהו חדש אז אין לו תקלות, האמרה הזו נכונה אולי כאשר רוכשים טלוויזיה חדשה או מוצר כזה או אחר, בעת קנייה של בית חייבים לבצע בדק בית על מנת שנבין ונדע מה קיים באותו נכס. לא אחת בזכות בדק בית מתגלים ליקויים שנגרמו על ידי הקבלן, חלקן אולי נגרמו בתום לב וחלקם אולי על מנת לחסוך בהוצאות. בכל מקרה ליקויים אלו יכולים ליצור אצלכם הרוכשים בעיות שבגינם תיאלצו להוציא כספים לא מעטים. לדוגמה בית חדש לגמרי מקבלן שהחליט ברעת הבנייה להרחיב את החדרים בכ 10 ס"מ מכל צד על ידי בניית קירות בעובי 10 ולא בעובי 20 ס"מ כמתוכנן. מצד אחד אמנם החדר גדל במקצת אולם כעת בכל פינה בחדר נוצרה מעין פינה שבולטת פנימה. הפינה הזו לכאורה לא נראית כבעייתית כאשר אתם עומדים לרכוש את הבית אולם על ידי בדק בית תגלו כי הפינה לא מאפשרת התקנת ארון סטנדרטי אלא רק כזה שנבנה על ידי נגר, אלו ארונות יקרים יותר. בדומה לכך גם מערכת המים בבית יכולה לעבוד נפלא אולם אם התקן מחייב צנרת מסוימת ובפועל בקיר מוטמן צינור לא תקני הרי שלא נמצא זאת בעין ונאלץ לגלות זאת במקרה של פיצוץ או תקלה. ישנם עוד סוגי ליקויים רבים שחשוב לדעת אותם טרם אנו משלמים סכום לא מבוטל על בית.

מה בודקים במהלך בדק בית?

כאמור בדק בית הינו מעין מבחן מרובה סעיפים שבעזרתו בוחנים את הבית, ניתן לערוך בדק בית בכל רגע נתון אולם תמיד עדיף שזה יהיה לפני הרכישה, או מייד אחרי הרכישה. הסיבות לכך הן שכל עוד יש אחריות קבלן ניתן לתבוע ממנו שיתקן את הליקויים. לא תמיד ניתן לתקן ליקויי בנייה ובעלי הנכס נאלצים להישאר איתו לדוגמה חריגה מתוכניות הבנייה אינה ניתנת לתיקון אלא לאיור מחדש. קורה לא אחת שמבנה מסוים אינו מאושר ולכן או שהוא אסור לבנייה או שהבנייה שלו מופסקת. לאחר סיום בדק בית מקבלים דוח אחד מקיף שמכיל את כל הקריטריונים שנבחנו ומחולקים לפי סדרי עדיפויות וחומרת הליקוי. לעיתים מתווספת לדוח חוות דעת של שמאי מקרקעין.