» בריאות » דיכאון שמשתלט ולא נשלט

דיכאון שמשתלט ולא נשלט

דיכאון הינו מצב נפשי בעל מורכבות רגישה בנפש האדם. כאשר מתייחסים לטיפול בדיכאון יש צורך להבחין בין דיכאון רגעי או זמני שנגרם עקב מקרה מסוים לבין מצב הדורש טיפול בדיכאון יותר מקיף ואינטנסיבי. ישנם לא מעט מקרים שיכולים להביא ליצירת מצב נפשי כזה ולכן ישנו צורך ליצור את ההבחנה וההבדלה מתי צריך טיפול בדיכאון ומתי לא. לרוב טיפול בדיכאון מתחייב כאשר נוצרת הפרעה משמעותית באורך החיים, על מנת לתת משקל כבד יותר ניתן לשייך או לסווג דיכאון זמני או חולף כדיכאון נישלט, לעומת דיכאון ארוך וקשה שמחייב טיפול כמשתלט.

מתי צריך טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון אינו מתאים לכל מקרה של דיכאון, הכוונה היא שאם מרגישים קצת דכדוך או ירידה במצב הרוח אין זה אומר שצריך מייד להתחיל טיפול בדיכאון. יתרה מכך במידה והדיכאון קשה ואינו מטופל עלול הדבר לגרום לבעיות חמורות ולתופעות קשות עד כדי מוות. טיפול בדיכאון מתחיל אם כן באבחנה והבנה מתי צריך אותו. הסימפטומים ברורים לחלוטין ולרוב גם אינם ניתנים להסתרה, דיכאון הוא רגש ורגשות מאוד קשה להסתיר. אולם במקרים בהם נדרש טיפול בדיכאון המאפיינים בולטים הרבה יותר ונראים לעין כל, דוגמה לכך היא חוסר אנרגיה, חוסר עניין, חוסר חשק לעשות דברים מסוימים שבדרך כלל היו נעשים בהנאה רבה. תופעות נוספות הן חוסר תיאבון או להיפך, עודף תיאבון פחמימות שמגיעות מסוכרים עוזרים להעלאת רמת הסרוטונין במוח ובשל כך הדיכאון כאילו ונעלם אולם מכיוון שסוכרים נספגים ומתפוגגים די מהר הרי שהדיכאון משתלט שוב. לא אחת קורה שטיפול בדיכאון מלווה גם בטיפול בתופעות נוספות כגון אכילת יתר, עצבנות, חרדות.

הקשר בין טיפול בדיכאון לחרדה

ישנו קשר ישיר בין טיפול בדיכאון לחרדות. לא אחת מתעוררות אצל הסובלים מחרדות מחשבות מטרידות. מחשבות אלו אינן נשלטות ויוצרות מצב בלתי נסבל אצל החולה. אחת התופעות המוכרות היא ביצוע טקסים שונים שחוזרים על עצמם כל הזמן, טקסים אלו מטרתן לגרש מחשבות טורדניות, ואכל בטיפול בדיכאון מאפיינים את אלו הסובלים מחרדות שנמנעים מביצוע טקסים אלו ומוצאים את עצמם מגבירים את תחושת הדיכאון.

כותב המאמר אינו רופא, המאמר הוא לידיעה בלבד ואינו מהווה המלצה או הוראה רפואית

אודות שלומי שוורץ

שלומי שוורץ מומחה בתחום טיפול בלוגותרפיה, חרדות ודיכאון