» בריאות » טיפול בחרדות, מי צריך ולמה

טיפול בחרדות, מי צריך ולמה

טיפול בחרדות אינו טיפול שכל אחד צריך, ישנה אבחנה מדויקת לגבי מי צריך טיפול בחרדות ומי לא. לרוב אלו הצריכים טיפול בחרדות הם אלו שסובלים מכך סבל רב ארוך שיוצר אצלם בעיות רבות מעבר לחרדה עצמה. טיפול בחרדות הינו עבור חולים שהסממנים לחרדות יוצרים אצלם בעיות פיזיות אמיתיות שמפריעות למהלך החיים השוטף והתקין.

מי מוגדר סובל וצריך טיפול בחרדות?

חרדות כשמן כן הם פחד או חשש ממשהו, לא כל פחד מוגדר כנדרש לטיפול בחרדות ממש כמו שלא כל מצב רוח ירוד מוגדר כנדרש לטיפול בדיכאון. על מנת להגדיר חולה כנדרש לטיפול בחרדות עליו להתאים לקריטריונים שנמשכים פרק זמן ולא כאלו שחולפים לאחר כמה שעות או ימים. אפיון חולה בחרדות לרוב יכלול ביצוע טקסים חוזרים ונשנים, טקסים אלו באים ליצור מצב בו החרדה יורדת לצורך הדוגמה טקסי נעילת דלת ובדיקת הנעילה שוב ושוב, או חזרה על משפטים מרגיעים או ספירת מספרים, כל אלו באים למעשה לתת מרגוע למצה החרדה. אולם כאשר מנסים להפחית את החזרות על הטקסים למעשה עלולים ליצור מצב חדש שמלווה בדיכאון מאי ההצלחה למניעת החרדה. טיפול בחרות גם מאפיין סימפטומים כגון הזעת יתר, דופק מואץ, רעד חשש כבד להתקף לב וכדומה.

טיפול בחרדות  על ידי מומחים

טיפול בחרדות ניתן לביצוע על ידי רופאים מומחים. רופאים אלו לרוב יהיו פסיכולוג או פסיכיאטר, במקרים מסוימים יהיה שילוב בין 2 סוגי הרופאים מסיבות שונות ועל פי חומרת המצב. הטיפול שניתן על ידי פסיכולוג הינו טיפול קוגניטיבי, טיפול בחרדות על ידי שיחות. הפסיכולוג מנסה על ידי שאלת שאלות וחקירה לעומק נפש המטופל לאתר את הגורמים והיסודות להתקפי החרדה. לעיתים התקפי החרדה קשים  ולא ניתן לטפל בהם באופן מיידי על ידי פסיכולוג, על כן יש לפנות לפסיכיאטר, ההבדל בין 2 סוגי הרופאים הללו הוא שפסיכיאטר מבצע טיפול בחרדות  על ידי מתן תרופות ששנות את ייצור הכימיקלים במוח, העלאת רמת הסרוטונין או המלטונין משפיעה כמעט באופן מיידי וכבר לאחר כ שבועיים ניתן לראות שיפור אצל החולה, אולם חייבים לשלב טיפול בחרדות על ידי פסיכיאטר על מנת למנוע תלות תרופתית.

כותב המאמר אינו רופא, המאמר הוא לידיעה בלבד ואינו מהווה המלצה או הוראה רפואית

אודות שלומי שוורץ

שלומי שוורץ מומחה בתחום טיפול בלוגותרפיה, חרדות ודיכאון- כתיבה מקצועית ושיווקית לאתרי אינטרנט.