» יהדות » ספרי חומש תורה חמישה חומשי תורה לכל בית

ספרי חומש תורה חמישה חומשי תורה לכל בית

הבסיס של האמונה היהודית מתבסס על חמישה חומשי תורה אותם אנו למדים להכיר כבר בגיל מאוד צעיר. ספרי חומש הם ספרים בסיסיים אותם נפגוש בכל בית, רוב הבתים מחזיקים כמה סדרות של ספרי חומש תוך השמת דגש על ייחודיות הסט והתאמה אישית . כך למשל, ניתן למצוא ספרים מתאימים לכל זרם ביהדות, ספרים עם תרגום לשפות שנות, ספרים המכילים פרשנויות של חכמים, עיצובים מפוארים יותר או פחות וכן הלאה.

כיצד נכתבו חמישה חומשי תורה?

פליאה רבה מתעוררת בנו כאשר אנו בוחנים את ספרי חמישה חומשי תורה ושאר ספרי הקודש. במשך שנים רבות הועברה התורה מאב לבן עד לשלב בו הועלו הדברים על הכתב. כתבי חומש הם כתבים עתיקים המלווים את עם ישראל ואת המסורת היהודית מזה שנים רבות. הכתבים משמעותיים ביותר במסורת היהודית, מדובר בחומשי התורה הבסיסיים אותם מכירים היטב יהודים צעירים ומבוגרים בכל רחבי העולם.

מה קיבל משה במעמד הר סיני?

את עשרת הדיברות ואת התורה קבל עם ישראל במעמד הר סיני לאחר יציאת מצרים, המעמד היה קדוש ומופלא, מעמד של נס לכל הדעות. הדמות אשר קבלה את התורה היא משה רבנו. קבלת התורה במעמד הר סיני התרחשה כחמישים ימים לאחר יציאת בני ישראל ממצרים. ספרי חומש מספרים את תולדות הבריאה, אדם וחווה, אברהם אבינו וצאצאיו וגם את סיפור יציאת מצרים וקבלת התורה.

לקראת מעמד קבלת התורה בהר סיני התבקשו בני ישראל לבצע הכנות רוחניות. במעמד הר סיני חווה משה התגלות אלוקית במהלכה ניתנה לו תורת ישראל אשר תועדה בהמשך בספרי חומש המוכרים והאהובים. מעמד הר סיני מביא עמו עצמה רבה, גם היום אנו שואבים השראה מהמעמד, מהפלא ובעיקר, מדברי התורה והחוכמה המנחים ומלווים את עם ישראל ומאז ועד עולם.

אודות אריאל פאר

סקירת ספרי יהדות וקודש : חמוש תורה.