» כללי » כל מה שצריך לדעת על ניתוח כפתורים

כל מה שצריך לדעת על ניתוח כפתורים

מדובר בניתוח הנפוץ ביותר ברפואה המודרנית בעל השפעה ישירה על שמיעתו של ילדינו וזאת על מנת להעניק להם חיים טובים יותר

 

דלקות אוזניים אצל ילדים הינם תופעה שכיחה ביותר, מערכת החיסון של ילדינו עדיין בשלבי התפתחות ולא אחת הילדים נדבקים בדלקות אוזניים מהילדים שעימם בגן או בגינה הציבורית.  במידה וילדכם סובל מדלקות חוזרות מומלץ ללכת עמו לבדיקה אצל רופא אף אוזן גרון לטובת בדיקה מקיפה ובחינת הצורך לשליחת הילד לטיפול מקיף יותר.

במידה ובמסגרת בדיקה זו, עלה כי הילד סובל מריבוי נוזלים בתעלת השמע, הפתרון המקובל הינו ניתוח כפתורים המסייע בניקוז הנוזלים המפריעים לשמיעה תקינה ובכך משפרים משמעותית את יכולת השמיעה של הילד. לציין כי ניתוח זה הינו נפוץ בקרב ילדים בגילאים שנה עד שלוש וזאת בשל העובדה כי ניקוז הנוזלים בתעלות האוזניים עדיין בשלבי התפתחות בגילאים אלו.

מטרה נוספת של ניתוח כפתורים הינה הפחתת משמעותית של הסיכוי לדלקות אוזניים חוזרות, לציין כי בשל דלקות אלו, ישנה הפרעה לילדים גם כן בסדר יומם התקין, הפרעה זו באה בעיקר לידי ביטוי במהלך השינה בלילה.

למרות שמדובר בניתוח נפוץ ברפואה המודרנית הוא מתבצע בהרדמה מלאה של המנותח, לאחר מכן מתבצע חתך קטן בעור התוף ואז בעזרת כלים המיועדים ספציפית לניתוח זה מתבצעת שאיבה של כלל הנוזלים שהצטברו בתעלת באוזן. לאחר ביצוע ניתוח זה אין צורך בביצוע מעקב צמוד של רופאים, ובדרך כלל מקבלים טיפות לאוזניים על מנת למנוע התפתחות של זיהום.
תקופת החלמה ותופעות לוואי

תקופת ההחלמה מניתוח מסוג זה הינו יחסית קצרה, מטופלים שהניתוח עבר בצורה חלקה אצלם עשויים להיות משוחררים באותו יום הביתה, עם הנחיות לשים טיפות אוזניים והגעה למעקב לאחר מספר ימים. מבחינת תופעות לוואי של הניתוח, במקום בו בוצע חתך ישנה אפשרות שיהיה זיהום ויש להקפיד כי המקום נקי, כמו כן במידה ואתם סובלים מכאבי אוזניים או עליית חום מומלץ לפנות מידית לרופא.

אודות ארנון פרידר