» משפט » דיני משרד הביטחון » לפני שנכנסים לחדר החקירות

לפני שנכנסים לחדר החקירות

ישנם אנשים נאיביים אשר כאשר קוראים להם אל חקירה במשטרה במסגרת השירות הצבאי, חושבים כי יקלו על העונש שלהם או שאפילו לא יתנו להם עונש כלל אם הם רק יצליחו לנווט את החקירה למקום שמתאים להם עם שקרים ומניפולציות אחרות.

הדבר שצריכים מאוד להבין כאשר נכנסים אל חקירת מצח הם שדבר ראשון החוקר הוא לגמרי לא החבר של הנחקר, אלא האדם אשר יעשה הכל על מנת להוציא את האמת ולאתר את האנשים הנוגעים אל דבר העבירה, ודבר שני שהדרך הכי טובה לצאת זכאים, היא לא על ידי היות האדם חף מפשע, אלא על ידי הכרת התהליך וקבלת ייעוץ משפטי הולם עוד בשלבים המוקדמים טרם החקירה עצמה.

 

מה קורה בשעת חקירה

אחרי שכבר יש את ההבנה כי צריכים לגשת ללא דיחוי לשם קבלת ייעוץ משפטי טרם הכניסה אל חדר החקירות, אפשר להתקדם ולהבין מה למעשה הולך לקרות בשעת חקירה מצח. הזמן הזה שבין ההודעה כי הולכים להיות מזומנים לחקירה לבין הזמן בפועל שלה יכול להיות מוגדר בתור זמן שהות מאוד קצר, ולכן חשוב לנצל כל דקה פנויה בחוכמה ולא להשתהות עם קבלת העזרה החשובה הזו.

חשוב להבין כי כל מה שנאמר בשעת החקירה יכול לשמש את הנחקר כנגדו בשעת המשפט, כדאי לחשוד בכל אחד בדרך אל החקירה ולא להאמין לשום אסטרטגיה בה נוקטים החוקרים בחקירה. אל "תקנו" את האמירה כי אנשים חפים מפשע לא זקוקים לייעוץ ואל תוותרו על הזכות המאוד חשובה של קבלת הייעוץ על ידי עו"ד מיומן. לא לשכוח כי אפשר לבקש את האפשרות לישון כי אתם לא במצב עירני לחקירה, וגם אם נמצאים במתקן עצירה שבו יש חדר שינה, דבר זה עדיף על מנת להתחזק ולהיות בתפקוד מירבי בשעה שבה מוסרים מידע חשוב.

אודות שרון קורן