» משפט » דיני צבאי » בית המשפט

בית המשפט

מי מאתנו לא זוכר את התקופה שלו בתור חייל ואת החשש הכי גדול שלו לעלות למשפט בשל עבירה


חלקינו זכינו בחוויה המפוקפקת לעלות למשפט במהלך השירות הצבאי שלנו, רשאית כל יש לציין כי טרם העלייה למשפט אתם צריכים לקבל תלונה או מהמפקד הישיר שלכם, בעקבות התנהגות לא הולמת לדעתו, או ממשטרה צבאית בשל אי עמידה בדרישות הלבוש, ובמקרים חריגים יותר בשל עבירות פליליות. חשוב לדעת כי במידה וקיבלתם תלונה בשל התרשלות בתפקיד או כי שוטר צבאי תפס אתכם לא מדוגמים, אז אתם יכולים להסיר דאגה מלבכם, תלונות אלו לא ירדפו אתכם באזרחות, יחד עם זאת תלונה בשל עבירה פלילית תשפיע עליכם במהלך כל חייכם.

הליך משפט צבאי הינו ידוע לכל, בכל הקשור לעבירות קלות תשפטו אצל המפקד הישיר שלכם, ועל פי חומרת העבירה כל תעלו בסולם הדרגות. לציין כי בדרך כלל ככל שעולים בסולם הדרגות ונשפטים אצל גורם בכיר יותר, הסיכוי לקבל עונש פחות הינו קטן יותר.
עם הכניסה למשפט מקריאים לכם את התלונה שקיבלתם, ועליכם לענות אחת משלושת האופציות הקיימות, הראשונה הינה הודאה באשמה, השנייה להודאות בעובדות והאחרונה לכפור באשמה.
השלב הבא הינו הזמן שלכם להסביר את השתלשלות האירועים ומדוע בחרתם באחת מהתשובות הרשומות מעלה. בסיום המשפט, השופט מוסר לכם את העונש שלכם, במידה וקיבלתם כזה.

ייצוג משפטי

עם קבלת התלונה חיילים רבים נלחצים ולא מנצלים את הזכויות המגיעות להם לטובת קיום הליך תקין. בעת משפט צבאי יש באפשרות החייל לבחור להשתמש בייצוג מטעם עורך דין אשר ילווה אותו בתהליך כולו, למעט תלונות בנושא עבירות משמעת ובמקרים אלו העורך דין יכול רק לתת המלצה מטעמו ולא לייצג את הנאשם.

 

טיפ נוסף שכדי להכיר, במהלך המשפט מומלץ להראות כי אתם מצטערים על הנעשה ומבינים את הטעות, במקרים רבים שהשופט רואה כי אתם מביעים חרטה הוא זקוף זו לזכותכם עם קביעת העונש.

אודות ארנון פרידר